Rekabetçi Sektörler Programı Nedir?

Öncelikli Sektörler: Makine ve Yedek Parça Üretimi

Türkiye’nin ekonomik olarak yeni gelişmekte olan bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin, gerek iç, gerekse dış piyasada rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak tasarlanan Rekabetçi Sektörler Programı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliği ortak girişimi olarak hayata geçiriliyor.

Türkiye ve Avrupa Birliği mali iş birliği anlaşması çerçevesinde 2007 yılından bu yana, toplam 551 milyon Avro bütçe ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı, Hatay’dan Sinop’a; Bingöl’den Yozgat’a 43 ilde imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin daha rekabetçi olabilmek için belirlenen ihtiyaçlarının karşılanması, ortak kullanım tesislerinden, yenilikçi teknolojilerin kullanımına kadar birçok olanda geliştirilmiş projelere mali kaynak sağlıyor.

Bu önemli yatırım programı, yüzlerce KOBİ ve işletmeye teknik altyapı, AR-GE, dış ticaret, pazarlama ve işletme yönetimi, lojistik ve depolama gibi alanlarda kendisini geliştirme ve bu sayede iş ve rekabet edebilme gücünü artırarak yeni pazarlara açılma şansı sağlayacak. Artan iş ve rekabet gücüyle, yaratılan yeni iş imkanlarıyla Programın hedef bölgelerinde ekonomik ve sosyal refahın da artırılması hedefleniyor. Öte yandan AB-Türkiye mali iş birliğinin yeni dönemi kapsamında, önümüzdeki günlerde hedef bölgesi tüm Türkiye olarak genişleyecek olan Rekabetçi Sektörler Programı, yenilikçilik ve AR-GE gibi alanları da destek kapsamına alarak kalkınma hamlelerini daha geniş bir coğrafyaya yaymayı planlıyor.

Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız…