Proje Tanıtımı

Öncelikli Sektörler: Makine ve Yedek Parça Üretimi

Mobilya ve otomotiv sektörleri yeniliklere açık ve sürekli gelişme içerisinde olan sektörlerdir. Sektörlerde hem Türkiye’de hem de bölgemizde çeşitli çalışmalar yapılarak kalite ve üretim sonrası hizmetin arttırılması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle daha önceki birlik başkanımız Sayın Hatay Karaman’ın girişimleri ile 2009 yılında hazırlanan projemiz teknoloji, tasarım ve üretim çalışmalarının istenilen düzeye getirerek işletmelerin bölgesel ve ulusal rekabet edebilirliklerinin geliştirilmesi ve büyüyerek iş hacimlerinin ve karlılığının artırılması ve iş gücü istihdam artışının sağlanmasına katkı sağlayacaktır.

Proje kapsamında ilimiz merkezinde ve ilçelerinde ahşap, ahşap ürünleri ve mobilya üretimi yapanlar ile otomotiv sektöründe mal ve hizmet üretimi yapan işletmelerin bireysel olarak satın alamadıklan son teknoloji otomotiv cihazları ile ahşap ve mobilyacılık sektöründe seri üretim makinelerinin bulunduğu ortak kullanım atölyeleri oluşturulmaktadır.

Bu sektörlerde hizmet veren işletmelerin bu makineleri kullanmak sureti ile kaliteli, verimli üretim ve hizmet yapmalarını hedefleyen projemize destek veren Amasya Valiliği’ne, imar işlerinde birliğimize yardımcı olan Amasya Belediye Başkanı Sayın Cafer Özdemir’e ve onun nezdinde Amasya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğü’ne ve arsasının birliğimize bedelsiz olarak hibe edilmesine katkı sağlayan Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Başkanı Sayın Fatih Akçay’a ve yönetim kuruluna sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Projemizin amacına ve hedeflerine ulaşacağından emin olarak ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.

İsa KÖSE
Amasya Esnaf va Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı


Öncelikli Sektörler: Makine ve Yedek Parça Üretimi

Amasya’da yaklaşık 400 işletme ahşap, ahşap ürünleri, mobilya ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Bu sektörler doğru teknoloji kullanılarak kendini yenileyen, sürekli değişen ve gelişen sektörlerin başında geliyor. Diğer bir deyişle güncel teknolojiyi takip edememek, sürdürülebilir kalite standartlarını yakalayamamak, iş hacmini, karlılığı ve istihdam artışını sağlayamamak ileride bu sektörlerin çıkmaza girmesine neden olacak.

Bu problemin farkındalığında, Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak 2009 yılında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı desteği ile Amasya’da Mobilya ve Otomotiv Sektöründe Ortak Kullanım Tesisi ve Küçük İşletmelere Danışmanlık Hizmeti Merkezi Kurulması Projesini hazırladık.

Amasya Küçük Sanayi Sitesi’nde sektördeki tüm KOBİ’lerin kullanımına açık bir ortak kullanım tesisi yapılıyor. Bu tesis bölgedeki ortaklık kültürü ve girişimcilik ruhunun da geliştirilmesine katkı sağlayacak. Tesiste hem son teknolojiye sahip otomotiv cihazları, hem de tasarımdan üretime tüm ağaç işlerinin yapılabileceği atölyeler bulunacak. Tesis aynı zamanda eğitim merkezi olarak da hizmet verecek.

Amasya’nın oto sanatkârları ve ağaç işleri sektörlerindeki esnaf ve sanatkâr işletmeleri ile KOBİ’lere hizmet sağlayarak diğer sektörlere örnek olacak Amasya Ortak Kullanım Merkezi, ilimizin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak.

Hatay KARAMAN
Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı